У технологічному процесі дрібниць не буває. Будь-який збій здатний привести до плачевних результатів, які виправити можна тільки через рік. Сівалка - основне знаряддя виробництва. Якщо посів проведено якісно, є надія (звичайно, при дотриманні всіх інших технологічних вимог) отримати високий урожай. Але якщо посіяли неякісно, ніяких надій на отримання високого врожаю немає. Сівалка повинна бути надійною і забезпечувати якісний процес в потрібний термін. Тільки якісний посів дасть можливість розкрити потенціал сорту насіння, якості добрив і т.д., а неякісний посів зведе нанівець всі подальші зусилля та інвестиції.
3. Чи є в сегменті сівалок 100% -е рішення - сівалка на всі випадки життя і найкраща? Чи все ж потрібно перебирати моделі, кожна з яких має свої недоліки і переваги?
Безумовно, серед сівалок (як і серед автомобілів) є свої фаворити. Сьогодні аксіомою є те, що сошник сівалки для технології ноутілл повинен бути дисковим. Далі, сівалку треба підбирати під особливості кожного господарства - сівозміна, тривалість строків сівби, наявні трактора і т.д .. Торік в компанії «Агросвіт» був створений перший в Україні супермаркет техніки для ноу-тілл, в якому можна вибрати сівалку з шириною захвату від 2 до 24 м з будь-яким типом дискових сошників.
Більше про посівну техніку тут: зерновая сеялка .
Там ж можна обрати та придбати якісну техніку за доступною ціною.
4. З чим пов'язана надійність сівалки? З якістю металу і інженерних рішень? Чи все ж на 80% - з умовами зберігання або експлуатації, іншими словами - надійність цілком у руках хазяїна сівалки?
Безумовно, в першу чергу надійність сівалки пов'язана з якістю інженерних рішень, потім з якістю матеріалів та робіт при виготовленні сівалки. Тільки потім вступають в силу такі фактори, як умови зберігання і експлуатації сівалки, здатні істотно продовжити термін її служби і знизити витрати на техобслуговування. Не варто забувати про основну функцію сівалки - якісний посів. Тому при виборі сівалки крім інженера повинен обов'язково бути присутнім агроном.
5. Якою мірою точність і якість посіву залежать від того, які у господаря ґрунту, в яких умовах (за вологістю) він виробляє посів? Чи сівалки, здатні нівелювати умови посіву, дати хорошу якість за різних умов?
Підбір сівалки за складом грунту є другорядним фактором. Сівалки для технології ноу-тілл, які пропонує наша компанія, здатні сіяти на важких грунтах. На легких потрібно просто зменшити тиск на сошники - от і вся перенастройка. На клімат ми вплинути не можемо. Тому хороша сівалка для технології ноу-тілл повинна працювати при будь-яких кліматичних умовах - як вологих, так і сухих. Наприклад, сівалка SSM виробництва компанії Semeato, як ми можемо переконатися на досвіді наших клієнтів, виробляє якісний посів навесні в переувлажненную грунт (в західних, центральних і східних регіонах України, де грунт липка), а також в холодну з надлишком вологи (в Сибіру) . Ця ж сівалка чудово справляється з посівом в сухі і тверді ґрунти півдня та сходу України восени. Однак найбільш важливий фактор при виборі сівалки для технології ноу-тілл - здатність розрізати будь-які рослинні залишки.
6. Які тенденції в світі сівалок? Який сошник стає превалюючим в моделях? Пневматика або механіка? З одночасним внесенням добрив або без?
Як я вже говорив, для технології ноу-тілл сьогодні поза конкуренцією дисковий сошник. Що стосується системи висіву (механічної або пневматичної), то для культур, що вимагають точного розміщення зерна в посівному рядку (соняшник, кукурудза, соя), краще підійде, звичайно, пневматична система. Для висіву зернових культур, де не потрібно точне розміщення насіння в рядку, механічна система переважніше. Вона простіше і надійніше, як автомат Калашникова. Але механічну систему висіву можна застосовувати тільки на сеялках з шириною захвату до 6 м. На сеялках з шириною захвату понад 6 м застосовується більш складна пневматична система, хоча вона має свої недоліки. Наприклад, не виключено травмування посівного матеріалу. Вирішення цієї проблеми - використання модулів з шириною захвату кожного модуля не більше 6 м, як в аргентинських сеялках.
7. Чи раціонально підбирати сівалку під трактор? Може, треба підбирати під культуру або під грунт? Або під плани по площах? Або краще трактор підбирати під сівалку?
Безумовно, трактор - це другорядне знаряддя виробництва в сільському господарстві. Він виконує дуже просту задачу - тягне причіпні агрегати. Якщо трактор працюватиме без збою, то різниці в посіві з застосуванням трактора Fendt, JD, Case, Беларус або New Holland ви не побачите. Будь-який з цих тракторів за умови застосування технології ноу-тілл прослужить 20 років. Таким чином, трактор потрібно підбирати за своїми фінансовими можливостями і після того, як визначилися з моделлю і шириною захвату сівалки. Але на практиці, враховуючи обмеженість фінансових ресурсів, іноді доводиться підбирати сівалку під наявний трактор. А саму сівалку треба підбирати виходячи з планованої системи землеробства і сівозміни.
8. Як взагалі виглядає амортизація сівалки, її окупність? Чи можна обрану сівалку «підрахувати», представити її вигідність і окупність в цифрах?
Якщо говорити про вибір сівалки для традиційної технології або технології ноутілл, то при нульовій технології сівалка окупається за один сезон завдяки економії дизельного палива, фонду заробітної плати і амортизації трактора. Якщо ж порівнювати сівалки для ноу-тілл, то я особисто розставляю чинники, що впливають на вибір сівалки, в наступній послідовності:
1) якість посіву і оптимальний спосіб внесення мінеральних добрив;
2) здатність сіяти при різних погодних умовах;
3) надійність і довговічність в роботі за критеріями інженерних рішень;
4) вартість технічного обслуговування;
5) наявність запасних частин і якість сервісу фірмипродавца.
|