У цій статті ми б хотіли розповісти Вам про основні матеріали та інструменти, які знадобляться Вам для валяння вовни. Звичайно ж в першу чергу ми розповімо про вовни - самому головному матеріалі для даного виду рукоділля.
Шерсть – унікальний натуральний матеріал, єдиний, що володіє валкоспособностью, що дозволяє її волокнам переплітатися між собою, а потім з'єднуватися і скорочуватися при механічному впливі в умовах певної температури і вологості.
При валянні зростає щільність і, відповідно, міцність виробу. Але воно внаслідок цього і істотно зменшується в розмірах. У середньому усадка становить близько 30%, а при виготовленні деяких виробів, наприклад таких як валянки, може доходити до 80%. Цей важливий момент необхідно завжди враховувати при виготовленні предметів з повсті. Існує велика кількість порід овець, вовна кожній з яких відрізняється певними властивостями і характеристиками. Деякі вівці мають довгу і жорстку шерсть, інші — коротку і м'яку. Різні країни, такі як Шотландія, Нова Зеландія, Нідерланди, Португалія, Австралія, Монголія, розводять овець своїх порід.
Для виготовлення виробів з вовни найбільш підходить м'яка і тонка шерсть, окремі шерстинки якої легко зчіплюються один з одним. Це можна перевірити вже при першому дотику — просто покладіть клаптик вовни в долоню і потріть його круговими рухами пальцями іншої руки. Чим швидше і легше шерсть стає єдиним цілим, тобто звалюється, тим краще вона годиться для виготовлення повсті.
Все для валяння можна замовити тут: здесь, тут... любой как лучше.
Найтоншу високоякісну вовну дають австралійські і новозеландські мериноси, тому вона особливо цінується серед майстринь-валяльщиц. Ця шерсть дозволяє займатися цим мистецтвом в області текстилю, виконувати валяння з натурального шовку і виробляти дуже тонкий повсть художньої вичинки.
Зараз багато російські камвольные фабрики почали виробляти шерсть для валяння в більшості випадків у вигляді гребенной стрічки, яка може бути з успіхом використана. Поряд з вітчизняною вовною, на ринку товарів для рукоділля пропонується імпортна шерсть передусім з Німеччини і, теж, дуже хорошої якості. Імпортна вовна для виготовлення повсті (одноколірна і різнобарвна) випускається в мотках у вигляді не прядильної нитки, а також можна використовувати волокна різних кольорів для отримання яскравого колірного ефекту.
Існує два види валяння вовни - сухе і мокре.
Суховое валяння – ущільнення вовни за допомогою спеціальних голок.
голки для валянияиглы для валяння
Голки мають спеціальні насічки, завдяки яким вони підцепляють і змішують (путають) волокна вовни. Всі насічки на голці розташовані в одному напрямку, протилежному напрямку втыкания, завдяки цьому голку можна легко вийняти з вовни. Встромляючи голки в шерсть, розташовану на губці, - шерсть ущільнюють (звалюють), домагаючись необхідної форми (при об'ємному валяння) або товщини вовняного шару (при валянні плоских .
Для сухого валяння, як правило, додатково використовують поролон в якості підкладки і спрощення процесу.
сухе валяння
Мокре валяння– валяння руками з допомогою води і мила.
При цьому способі валяння - вовна, розкладену шарами, просочують мильним розчином і погладжують (труть) руками, поступово збільшуючи зусилля. При цьому, під впливом лужного середовища і рук, волокна вовни щільно переплітаються і виходить повсть.
Для мокрого валяння використовують також плівку, на якій безпосередньо розкладають і просочують шерсть, після чого загортають в рулон і коткують.
мокре валяння
Також при мокрому валяння можуть використовуватися додаткові матеріали, які надають виробу цікаві фактурні рішення: шматочки шовку (або інших тканин), вовняні нитки Даний напрям отримав назву нунофелтінг і активно використовується для створення шарфів, сумок та інших виробів.
|