Коли роблять перше УЗД
Ультразвукове дослідження (УЗД) проводять як частина стандартного, планового акушерсько-гінекологічного спостереження за майбутньою мамою на 10-12-й, 20-22-й і 30-32-й тижнях вагітності. Тобто, якщо вагітність протікає нормально, ультразвукове дослідження проводиться тричі за весь період. Але при необхідності, за станом здоров'я матері або плода, за призначенням лікаря і враховуючи думку майбутньої мами, може бути проведено більше трьох подібних досліджень.
За результатами кожного дослідження заповнюється протокол УЗ-діагностики. Цей протокол видається жінці «на руки», вона передає його акушера-гінеколога. Іноді записи такого протоколу здаються жінці абсолютно незрозумілими, вона починає турбуватися: а чи все в порядку, може бути щось не так? Тому не треба соромитися - все, що викликає питання, сумніви, треба дізнаватися у фахівців. Нагадаємо також, що краще робити копії будь-яких результатів досліджень і зберігати їх у себе.
Перше УЗД на ранніх термінах дозволяє встановити факт вагітності взагалі (іноді виникає так звана розвивається вагітність, тобто відсутність ембріона в плодовому яйці) і визначити її точний термін, що особливо актуально при нерегулярних менструаціях.
Перше планове УЗД дає фахівцеві інформацію про первинному формуванні плоду, його органів і систем. За допомогою ультразвуку виключаються грубі пороки розвитку (відсутність головного мозку і т.д.). Якщо такі будуть запідозрені, жінці призначається генетична консультація та інші додаткові методи дослідження. Все це необхідно також для вирішення питання про збереження вагітності.
Більше про УЗІ та його види тут: узи Рябиновая. Також там ж можна записатись на УЗІ.
УЗД в I триместрі вагітності може бути проведено звичайним датчиком (він встановлюється на передню стінку живота, його спеціальну назву - абдомінальний) і вагінальним (на нього надягають презерватив і вводять в піхву жінки). За допомогою вагінального датчика можна більш точно визначити будову шийки матки, побачити вагітність дуже маленького терміну. Лікар протягом одного дослідження може по черзі користуватися абдомінальним і вагінальним датчиками.
Друге УЗД (на 20-22 тижнях вагітності) необхідно для подальшого виключення вроджених аномалій розвитку плода. На цих термінах можна більш детально розглянути ручки і ніжки плоду, особа, різні органи (головний мозок, серце, нирки). Крім того, фахівець оцінює розташування і будова плаценти, пуповини, кількість навколоплідної рідини, тонус матки, стан шийки матки. І, що дуже хвилююче для деяких батьків, - може встановити стать майбутньої дитини.
Третє УЗД (на 30-32 тижнях вагітності) дозволяє визначити правильність розвитку плоду, його положення в матці, розташування плаценти в матці, ще раз оцінюється наявність вад розвитку, які можуть проявитися лише зараз, наприклад вроджені вади серця. Крім того, в ході планової УЗ-діагностики зазвичай проводиться і допплерометричне дослідження - вимірювання за допомогою ультразвуку швидкості кровотоку в судинах матки, пуповини і плода. Таким чином оцінюють, чи в достатній мірі надходять до плоду живильні речовини і кисень.
|