Важливість теми вживання води населенням підкреслюється глибоким вивченням проблеми такими організаціями, як Всесвітня організація охорони здоров'я (В03), Організація Об'єднаних Націй (ООН) та іншими міжнародними товариствами, схвильованими незабезпеченістю якісною питною водою жителів багатьох країн, особливо країн Центральної Азії та Східної Європи.
В сучасних умовах, здається, необхідність постійного вживання води є всім відомої і незаперечною. Однак до сих пір лікарі стикаються з тим, що кількість води, яку п'ють пацієнти, значно менше норм, прийнятих в світі.
Відсоток води, яка знаходиться в організмі людини, залежить від його віку: у молодої людини вода становить до 70%, а у літньої людини - близько 45%. Така різниця в цифрах пояснюється тим, що зміст загальної води в організмі зменшується з віком. Так, у новонародженої дитини кількість води в організмі становить приблизно 75%, в той час як у жінок і чоловіків у віці старше 50 років ця цифра наближається до 47% і 56% відповідно.
Більше про роль води в організмі тут: роль води для метаболізму.
Більша кількість води в організмі у чоловіків, ніж у жінок, переважно більшою масою тіла представників сильної статі. В організмі будь-якої людини розподіл води нерівномірно: кісткова і жирова тканина містить найменшу кількість води (10% і 20% відповідно), зате внутрішні органи - найбільш багаті водою (в нирках - 83%, в печінці - 68%).
Велика частина води організму перебуває в клітинах (інтрацелюлярна рідина) і становить 35 - 45% від загальної маси тіла. Внутрішньо - судинна, міжклітинна і трансцелюлярна рідина сумарно становить 15-25% від маси тіла і об'єднується під назвою екстрацеллюлярной рідини. Таким чином, вода є основною складовою внутрішнього середовища організму, без неї підтримки його основних життєво важливих функцій було б неможливим.
Основні функції води в організмі людини
Метаболічна функція. Вода є полярним розчинником і служить середовищем для біохімічних реакцій. Також вода може бути кінцевим продуктом багатьох з цих реакцій.
Транспортна функція. Вода має здатність переносити молекули у внутрішньоклітинному просторі, а також забезпечує транспорт молекул з однієї клітини в іншу.
Терморегуляторная функція. Рівномірний розподіл тепла всередині організму відбувається саме завдяки воді. При потовиділенні здійснюється охолодження організму шляхом випаровування рідини, що має велике значення для процесів фізичної терморегуляції.
Екскреторнафункція. Вода бере участь у виведенні продуктів метаболізму.
Вода входить до складу мастильних рідин і слизу, є компонентом соків і секретів організму.
Важливо, що без води неможливо підтримувати водно-електролітний баланс, який є основою нормальної життєдіяльності людського організму.
Водно-електролітний обмін являє собою процеси всмоктування, розподілу, споживання і виділення води і солей в організмі. Саме вода відповідає за підтримання постійного осмотичного тиску, іонного складу і кислотно - основного стану внутрішнього середовища.
|